יום שני, 7 במרץ 2011

החיה השחורה נעלמה, במקומה נכנס הכאב

לפני שנים מספר רועי תהה באוזניי על מקור הביטוי "חוטא בכתיבה". הוא תהה מדוע זה אנשים מתייחסים לכתיבה כאל חטא. העליתי בפניו תזה לפיה בחברה סוציאליסטית כמו זו הישראלית במחצית הראשונה של המאה ה-20 ובשנותיה הראשונות של המדינה, ערך עבודת הכפיים היה ערך עליון. מול העבודה היצרנית הזו מלאכת הכתיבה עשוייה להיתפס, כך ניחשתי, כחטא.
-
עמוס עוז מספר בהקדמה למהדורה ה-41 של ספרו היפה מיכאל שלי שהוא כתב את הספר כשהתגורר בקיבוץ חולדה, שם חילק את זמנו בין הוראה לבין עבודה בענף הפלחה.

"התחלתי לכתוב את הספר בשנת 1965, עוד לפני שהופיע הרומן הקודם שלי, 'מקום אחר'. והייתי כותב רק בימי חמישי (הקיבוץ הקציב לי באותה שנה יום עבודה אחד לצורך הניסיונות הספרותיים שלי). עד מהרה הכריחה אותי חנה (גיבורת הספר) לכתוב את סיפורה לא רק בימי חמישי כי אם בכל ימי השבוע. גרנו אז, נילי ואני ושתי בנותינו, בדירת חדר וחצי ליד מזכירות הקיבוץ, מול תחנת האוטובוס. הייתי חוזר מן העבודה אחרי הצהרים, מתקלח, ומקדיש את שעות לפנות ערב למשפחתי. רק בסוף הערב, כשהבנות הלכו לישון וגם נילי הלכה לישון, הייתי מתיישב לכתוב שעתיים או שלוש אל תוך הלילה. ומפני שלא הייתה לי פינת עבודה, ומפני שלא יכולתי לכתוב אפילו שורה אחת בלי סיגריה דולקת בין אצבעותיי ומפני שנילי לא יכלה לישון בחדר מלא עשן שהאור דולק בו, הייתי מסתגר לכתוב בתוך כוך השירותים הזעיר, ששטחו היה דומה לזה של שירותים במטוס. הייתי סוגר את מכסה האסלה, מתיישב על המכסה הסגור, מניח על ברכי אלבום של ציורי ואן גוך שקיבלנו במתנה ביום חתונתנו, על האלבום הייתי מניח את המחברת הפתוחה שלי, מדליק סיגריה וכותב מה שחנה הכתיבה לי, עד שבחצות או באחת בלילה היו עיני נעצמות מרוב עייפות וצער".

=
-
לפני מספר ימים קראתי את תעלוליה של ילדה רעה, ספרו הלא-טוב של הסופר הטוב מריו ורגס יוסה. אחת הדמויות בספר מספרת שהיא חוטאת בכתיבה, כאשר נראה היה מן ההקשר שכך הדברים נאמרים בשפת המקור, ושלא מדובר בתוספת משמעות של המתרגמת טל ניצן.
-
=
-
סיפרתי על כך לרועי ואמרתי שאם כך, התזה הציונית-סוציאליסטית שלי שגוייה. רועי אמר שאם כך נשאר רק ההסבר השני שנתתי לביטוי: שרוב מה שאנשים מוציאים מתחת ידם הוא באמת חטא.

6 תגובות:

 1. גם סבי הקיבוצניק, ז"ל, חטא בכתיבה, וזה היה בהחלט חטא להיות משורר עדין נפש בין עובדיי כפיים מיובלים ועמלים.

  מתוך שירו "קינה על העץ המת"
  "בפרדסי שלי גוע אחד אילן,
  נבול בדים ניצב וקמול עלוה גוססת.
  עננת מעליו, כקצף לבנבן,
  נפרשה, בדמי כולה היא מכונסת."...

  הוא חיפה על כך בשירים על גבי שירים שמהללים את הפרדס, הגשם ועבודת האדמה...

  השבמחק
 2. שאלה על מריו ורגס יוסה - קיבלתי במתנה את "דודה חוליה והכתבן" משלו - הקראת? אני בעמודים הראשונים והוא לא "מחליק בגרון" ואני תוהה שמא לנטוש אותו או להשקיע בו משאבים. המלצות?

  השבמחק
 3. שירה, אני ממליץ עליו. זה לא "העיר והכלבים" או "חגיגת התיש", אבל זה ספר טוב מאוד. אני מאוד נהניתי.

  השבמחק
 4. שירה - הוא הבא בתור ולכן אני לא יכול להשיב. בכל אופן כריכתו היא מהמכוערות שנוצרו.

  השבמחק
 5. לי הכריכה הזכירה רומנים אירוטיים בשקל. טוב, אני ממשיכה לתת לו צ'אנס אבל בקצב הקריאה הנוכחי שלי בטח תסיים לפני, תצייץ/תבלגג עליו כשיהיה לך מה לומר?

  השבמחק
 6. אציין כי הבוקר קראתי את הפרק הראשון ב"דודה חוליה" והוא מפתיחות הספרים היותר-מרשימות שקראתי לאחרונה.

  השבמחק